|

مارکت اندروید ایرانی پلازا - دانلود بازی و برنامه جدید

 

انجمن های بحث و گفت و گو گپز ، اجتماعی شوید
موزه کاخ گلستان

امتیاز (12) :
 
این مورد را در گوگل محبوب کنید

مجموعه کاخ گلستان، یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین و کهنترین بناهای پایتخت دویست ساله ایران می باشد. این بنا روزگاری همانن نگینی در میان این ارگ می درخشید .
سابقه تاریخی ارگ سلطنتی که محدوده مکانی تاریخی آن را در شمال خیابان و میدان امام خمینی (سپه) در سمت غرب خیابان خیام ،در شرق خیابان ناصر خسرو و در جنوب خیابان پانزده خرداد و میدان ارگ تشکیل می دهد، به روزگار صفویه باز می گردد .
شاه طهماسب اول صفوی (930-984) نخستین پادشاهی بود که در سفرهای خود به قصد زیارت مقبره حضرت عبدالعظیم دستور داد بارویی به طول یک فرسخ به دور قصبه تهران احداث شود. پس از او شاه عباس صفوی در قسمت شمالی حصار طهماسبی چهار باغ و چنارستانی احداث نمود که بعدها دیوار بلندی گرد آن بنا کرده و عمارات مقر سلطنتی را در داخل آن ساخته، ارگ نامیدند .
در اواخر عهد صفوی تهران گاهی مقر موقت در بار شاهان صفوی قرار می گرفت و حتی شاه سلیمان (1077-1105) کاخی در این شهر برای خود بنا نهاد. ولی امروز اثری از بناهای دوره صفوی باقی نمانده است .
کهنترین بناهای موجود در مجموعه گلستان، ایوان تخت مرمر و خلوت کریمخانی متعلق به دوران کریمخان زند است. وی در نبرد های خود بر ضد محمد حسن خان قاجار در سال 1172 تهران را مرکز اردوکشی خود قرار داد و پس از پیروزی در این جنگ در دیوانخانه قدیم تهران که در زمان ساه سلیمان ساخته شده بود بار عام داد و با عنوان وکیل الرعایا حکومت ایران را در دست گرفت .
به فرمان او در تابستان همان سال حصار ارگ مجددا احیاء شد و یک دست حرمخانه و خلوتخانه و عمارت دارالحکومه در داخل آن بنا گردید و در تابستان سال بعد (1173) که اردوی خود را به چمن سلطانیه (زنجان) منتقل نمود. دستور داد یک دست عمارت خاصه و دیوانخانه بزرگ به سبک ساسانی و باغی در جنب آن بنا نمایند .
پس از مرگ کریمخان زند در 1193 آقا محمد خان قاجار در 1200 تهران را به پایتختی برگزید، ولی به دلیل لشکر کشیهای دائمی کمتر در مقر حکومت خود به سر می برد، و برای عمارت و آبادانی چندان فرصت نداشت . تا آنکه فتحعلی شاه در سال 1211 بر تخت ساطنت ایران حلوس کرد، از آن زمان به بعد با گسترش دستگاه اداری و تشریفات سلطنتی بناهای متعددی در داخل ارگ تهران عمدتا در زمان فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه قاجار احداث شد .
در دوران رضا شاه پهلوی، بخشهای بزرگی از ارگ تهران، از جمله حصار دور آن، سردر باب عالی، ساختمان دفتر  استیفا، نگارخانه، تکیه دولت، نارنجستان، باغ گلشن و ساختمانهای اندرونی تخریب شد. محل سکونت شاه به سعدآباد وسپس در دوران محمد رضا شاه پهلوی به نیاوران منتقل و مجموعه گلستان به محل پذیرایی از میهمانان خارجی تبدیل گردید.پس از انقلاب مجموعه گلستان همچون اغلب عمارات سلطنتی ریگر بصورت موزه در آمد تا همگان بتوانند از آن دیدن کرده و از تماشای زیباییهای حاصل فکر و دست هنرمندان و صنعتگران ایرانی بهره برند .
بخشهای مختلف این مجموعه در حال حاضر عبارت است از:
ایوان تخت مرمر، خلوت کریمخانی، اتاق موزه (تالار سلام) و حوضخانه آن، تالار آینه ، تالار عاج یا سفره خانه تالار برلیان یا سفره خانه، تالاربرلیان یا تشریفات، ساختمان کتابخانه، عمارت شمس العماره، عمارت بادگیر و حوضخانه وسیع آن، تالار الماس، کاخ ابیض، چادر خانه

اشخاص و گروه های مشمول بازديد رايگان
1-     گروه های سنی كمتر از 7 سال و بيشتر از 70 سال با ارائه كارت شناسايی معتبر.
2-     بازنشستگان با ارائه يا حكم بازنشستگی.
3-     پژوهشگران و محققان با ارائه تاييديه از مراكز تحقيقاتی و علمی مربوط.
4-     مدعوين و ميهمانان رسمی دولت با ارائه دعوت نامه مربوط.
5-     اشخاصی كه به منظور انجام فرايض و آيين های دینی در ساعت مقرر وارد مساجد و اماكن متبركه می شوند.
6-     عموم مردم در روز 28 ارديبهشت ( روز جهانی موزه ).
7-     كودكان و نوجوانان و والدين همراه ايشان در روز 16 مهر ( روز جهانی كودك ).
8-     گروه های دانش آموزان و دانشجويی به همراه معلمان، استادان و سرپرستان آنان با ارائه معرفی نامه هماهنگی قبلی
9-     دانش آموزان و دانشجويان در ايام دهه فجر با ارائه كارت شناسایی يا معرفی نامه.
10-  اعضاي ايكوم ( سازمان جهانی موزه ها ) با رائه كارت شناسایی.
11-  ااعضای كاج ( كانون ايرانگردان و جهانگردان جوان ) با ارائه كارت شناسایی.
12- اعضای انجمن دوستداران يادگارهای فرهنگی با ارائه كارت شناسایی.
13- دارندگان كارت ويژه بازديد، صادره از دفتر رياست سازمان ميراث فرهنگی كشور.
14- كاركنان سازمان ميراث فرهنگی كشور و خانواده های آنان با ارائه كارت شناسایی.
اشخاص و گروه های مشمول بازديده نيم بها
بازديد دانش آموزان، دانشجويان، معلمان و استادان دانشگاه ها به صورت انفرادی با ارائه كارت شناسایی به ميزان مبلغ مقرر خواهد بود.
اشخاص و گروه های مشمول بازديد با بهاي ثابت
افراد تحت پوشش كميته امداد خميني (ره ) و سازمان بهزیستی، آزدگان، جانبازان و خانواده های مظم شهدا، كاركنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان های وابسته و خانواده های آنها 0 به استثناي سازمان ميراث فرهنگی كشور ) ملزم به پرداخت وروديه به ميزان 1000 ريال خواهند بود.
نحوه دسترسی :
مجموعه تاریخی كاخ گلستان در ميدان 15 خرداد 0 ارگ ) تهران واقع گرديده است.
اين مجموعه با استفاده از وسايل نقليه عمومی قابل دسترسی می باشد.

میدان پانزده خرداد - (سبزه میدون، بازار)
33113335-8
نظرات مشتریان


SEPIDEH

اینو باید بدونید که حتما برای دیدین کامل این موزه یه 5 ساعتی باید وقت بزارید....این عمارت خیلی بزرگ و دیدنیه....با کارت دانشجویی نصفه قیمت هم میشه براتون پول بلیط....و می تونید بذای هر قسمت بلیط جدا بگیرید و از همه ی عمارت دیدن نکنید.....علاوه بر آثار دیدنی....کلی اهدایی از کشور های مختلف مثل هند در این موزه هستش که واقعا دیدنیه....شمس العماره به نظرم عالیه اما اجازه رفتن به طبقات بالا رو نداریم متاسفانه....ولی همون طبقه ی همکفش عالیه....خلاصه حیفه تهران باشی و این عمارت رو نبینی....

parastoo

kheyli ali bud man ye bar ba uni raftam baz ham mikham beram, ham fazaye birunesh khube ham dakhelesh , asan halo havaye ghajar behetun das mide

ساچلی

خیلی خوب و زیبا بود . یک روز کامل وقت میگیره! ولی ارزشش را داره. توصیه میکنم فرصت کردید حتما" برید.نظر خود را بیان کنید